Požární ucpávky jsou nedílnou součástí pasivní protipožární ochrany staveb. Prostupy instalací prostupující přes požárně dělící konstrukce musí být dle vyhlášky MV ČR č. 246/2001 Sb. a ve znění následných novelizací, popř. doplněními dle ČSN 730810 ošetřeny proti šíření požáru. Totéž platí i pro styky konstrukcí, mezi kterými vznikají dilatační a konstrukční spáry.
Požární ucpávka je materiál, popř. kombinace materiálů o určité požární odolnosti (až 180 minut), která díky svým vlastnostem a složení odolává požáru po požadovanou dobu. Požární ucpávka zamezí šíření požáru ve stěně nebo stropu. Díky tomu nepřijde k překročení mezních hodnot a neporuší se celistvost konstrukce ani izolační schopnosti na ohřívané straně apod.
Požární ucpávky lze využít pro:
- dilatační a konstrukční spáry stavebních konstrukcí,
- prostupy kabelových tras,
- prostupy vzduchotechnických potrubí,
- prostupy potrubí:
- hořlavé
- izolované,
- neizolované,
- nehořlavé
- izolované,
- neizolované.
- hořlavé
Jak vypadá požární ucpávka?
Požární ucpávka má mnoho podob a rozměrů. Na první pohled lze identifikovat jejím označením, které je její nedílnou součástí. Identifikační štítek obsahuje předepsané údaje o roku instalace, použitém materiálu, požární odolnosti a údaji o montážní firmě.
Nejčastější barvy, provedení a oblast výskytu požárních ucpávek?
Pro požární ucpávky se používá řada kovových manžet, požárních pásek, pěn, tmelů a intumescentních nátěrů v různých barevných variantách. Především je to červená, bílá, černá a šedá. Materiály se doplňují deskami z minerálních vláken.
Požární ucpávky najdeme v podhledech, technických místnostech (kotelny, rozvodny) a instalačních šachtách.
Používáme materiály od výrobců: Hilti, Dunamenti, Knauf…